Dlaczego warto pracować?
- 11 wrz 2023
- 6 minut(y) czytania

W czasach, kiedy byłem nastolatkiem, postrzegałem świat pracy jako konieczność – etap, który przysługuje każdemu mężczyźnie w pewnym momencie życia. Uważano, że mężczyzna jest "głową rodziny" i od niego oczekuje się, by zapewnić rodzinie byt. Wychowany w tradycyjnej kulturze, gdzie męskie role były dość sztywno zdefiniowane, musiałem się dopasować.
Ale z czasem, moje postrzeganie pracy zaczęło się zmieniać. Zastanawiałem się, dlaczego pracujemy? Co daje nam praca? Czy praca musi być pracą etatową? Czy każdy musi pracować? Czy praca zawsze jest taka sama? Czy są inne możliwości na życie niż „praca”? Dlaczego warto jej poświęcać tyle czasu i energii? Pytania jak te, oraz wiele innych, pojawiały się w moim umyśle ogromną ilość razy, zaryzykuję powiedzieć, że tysiące. I nie byłem w stanie zrozumieć sensu pracy do czasu aż zmieniło się moje postrzeganie określenia PRACA.
Zacząłem rozumieć, że praca to nie tylko czynność wykonywana etatowo czy też coś, co musimy robić, by przeżyć. Zauważyłem, że w tej czynności jest o wiele więcej składników niż tylko zawód czy zajęcie dające nam wypłatę. Praca stała się też dla mnie sposobem na komunikację ze światem i poznawaniem siebie.
Jednak by znaleźć tę idealną pracę, trzeba jej poszukać. W moim przypadku oznaczało to prawie dekadę praktyk oraz różnorodnych współprac z firmami i organizacjami. Warto też zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o samo znalezienie „pracy idealnej” a także o zrozumienie nas samych i tego, czego szukamy na tyle, byśmy czuli się dobrze wykonując różne zajęcia. Dlatego warto byśmy korzystali ze staży i praktyk od najmłodszych lat. Warto też na początku kariery zawodowej podjąć prace w różnych obszarach / firmach a nawet krajach, by lepiej zrozumieć to, czego szukamy i prawdziwie potrzebujemy. Te doświadczenia pozwolą nam lepiej zrozumieć nas i naszą drogę. Te doświadczenia pozwolą nam też zrozumieć typy firm / stanowisk / segmentów rynku, w których nie chcemy pracować. A ponadto te coraz bardziej świadome doświadczenia pozwolą nam budować poczucie własnej wartości oraz autentyczności.
Gdy zacząłem analizować z czego składa się praca idealna na bazie moich doświadczeń, wyłonił się szereg kategorii, które w mojej opinii są konieczne lub też wartościowe w swej obecności, by praca była formą pasji, spędzania czasu świadomie i owocnie. A oto najważniejsze z nich.
1. Radość
Wykonywane zajęcie z zasady powinno pozwalać nam odczuwać radość, jest to wtedy właściwe dla nas zajęcie. Chodzi też naturalnie o odczuwanie innych pozytywnych emocji. Każda praca może powodować wydarzenia, które będą dla nas stresujące lub negatywne. Natomiast ta idealna praca z zasady będzie wywoływać u nas w zdecydowanej większości pozytywne emocje. Jest to też środowisko, gdzie nowe i nieznane obowiązki czy wydarzenia będą wywoływać w nas odczucie podekscytowania wyzwaniem zamiast przerażenia lub też stresu.
2. Elastyczność
Praca, którą chcemy wykonywać powinna pozwolić nam na połączenie jej z innymi obszarami naszego życia jak np.: aktywność fizyczna, rodzina czy przyjaciele. Balans między tymi obszarami jest ważny dla poczucia spełnienia oraz możliwości dopasowania czasu pracy dla naszego naturalnego rytmu dobowego. Daje to też możliwość pracować nam np. 20 godzin tygodniowo, jeżeli taka ilość pracy jest dla nas wystarczająca. Elastyczność daje nam też możliwość określenia miejsca oraz trybu pracy, gdy np. wolimy pracować samodzielnie i zdalnie z własnego mieszkania w godzinach nocnych.
3. Autentyczność
Praca jako pasja powinna dawać nam poczucie autentyczności, pełnego bycia sobą, gdy ją wykonujemy. Jeżeli nie możemy zachowywać się naturalnie w pracy, otwarcie wyrażać swoich myśli i czuć się dobrze, może to nie być zajęcie dla nas. Poczucie autentyczności to też posiadanie przestrzeni do poznawania nas samych przez różnorodne doświadczenia, co w efekcie przyczynia się do naszego rozwoju.
4. Długofalowość
Praca, o której marzymy to też zajęcie, które możemy wykonywać całe nasze życie, bez myślenia o emeryturze. To, że coś możemy nie oznacza, że musimy. To przyjemność a nie obowiązek. To podróż a nie cel. To proces, który wnosi wartość do naszego życia. Praca wynikająca z naszej autentycznej pasji pozwoli nam odnaleźć nasze upragnione zajęcie, które ma też wartość dla świata, co przełoży się na możliwość wykonywania tej profesji tak długo, jak będziemy chcieli.
5. Spełnianie się
Praca marzeń to bycie w momencie tu i teraz, który sprawia, że nie chcemy przestać pracować. Czujemy, że każda chwila jest bezcenna i każde nasze działanie dokłada wartość nam i światu. To ten moment, kiedy radość z wykonywania pracy zamienia się w szczęście, które trwa i budzi nas rano, by znowu z uśmiechem zacząć kolejny piękny dzień. Praca, która jest pasją powinna pozwolić nam zapomnieć o patrzeniu na zegarek, gdy ją wykonujemy. A jednym z najważniejszych elementów, na który powinniśmy zwracać uwagę jest proces i poczucie bycia w nim.
6. Eksperckość
Praca z pasji pozwala nam się rozwijać bez myślenia o rozwoju. Stajemy się ekspertami w danej dziedzinie w naturalny i absolutnie samowolny sposób, jakby wiedza i doświadczenie same się w nas zwiększały. Odnalezienie się w naszej pracy jako ekspert pozwala też zmonetyzować wykonywane zajęcie w naturalnie przyjemny sposób oraz zarabiać wystarczająco dużo, by zapomnieć o rachunkach i skupiać się na naszej pasji.
7. Budowanie relacji
W miejscu pracy spotykamy ludzi, z którymi dzielimy się doświadczeniami, uczymy się od siebie nawzajem, budujemy relacje i rozwijamy naszą umiejętność komunikowania się ze światem. Relacje zawodowe mogą też przerodzić się w prywatne i odwrotnie. A najważniejszy element to pamiętanie, że wymarzoną pracę wykonujemy zawsze, nawet jak jesteśmy na wakacjach, ponieważ możemy tam poznać nową osobę do współpracy, która potrafi odmienić nasze życie. Budowanie pozytywnych i długotrwałych relacji powinno być jedną z naszych najważniejszych umiejętności i zamiast palić mosty, powinniśmy budować nowe.
8. Stabilizacja
Wielu z nas ceni sobie stabilność finansową, sytuacyjną oraz relacyjną, która może pochodzić z regularnie wykonywanego zajęcia lub zajęć. Regularnie wykonywana praca pozwala nie tylko posiadać stałe źródło dochodu, które przekłada się na mniej stresujące życie, ale także wprowadza przewidywalność do naszego codziennego życia, co pozwala np. budować plany długofalowe dla naszego rozwoju czy też mniej zastanawiać się nad rosnącą ilością możliwości każdego kolejnego dnia. Świadome regularne pracowanie pozwala też poczuć, że idziemy do przodu przez odnoszenie małych oraz dużych sukcesów w naszej pracy.
9. Wpływ na świat
Poprzez pracę możemy wpłynąć na życie nasze oraz na życie innych, wprowadzać zmiany i tworzyć coś nowego i trwałego. Praca oparta na rozwoju pozwala zwiększać nasze kompetencje oraz zdobywać – jeśli tego chcemy – wyższe stanowiska lub większy wpływ na świat. Jeśli w naszym obecnym etapie życia potrzebujemy rozwoju, wyzwań, doświadczeń, to praca może nam to zapewnić i tylko my dajemy sobie ograniczenia dla miejsca, do którego ostatecznie chcemy dość.
10. Zdrowie psychiczne
Stała praca może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej dając rutynę, rozwój, przewidywalność, kreatywność i cel. Nasze zdrowie psychiczne potrzebuje by te czynniki były obecne w naszym życiu, a ich znaczny brak może przyczynić się do poczucia zagubienia, pogorszenia samopoczucia jak też zmniejszenia odczucia własnej wartości. Niezależnie od tego, czy pracujemy dla firmy założonej przez kogoś czy przez nas samych, wykonywanie czynności związanych z pracą może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia psychicznego, gdy wykonywane zajęcie jest zgodne z naszymi wartościami i jest w poszanowaniu z naszymi granicami.
11. Altruizm
Dobre samopoczucie może być też wywoływane przez dawanie innym. Obdarowanie kogoś może zwiększyć nasze pozytywne emocje silniej niż otrzymywanie czegoś. Jeżeli praca zajmuje znaczną część dnia oraz naszego życia, warto zastanowić się, czy daje ona nam przestrzeń do budowania wzajemności oraz dokładania tego czegoś od nas dla lepszego jutra innych osób.
12. Ekologia i natura
Nie każda praca zajmuje się działaniami, które są ekologiczne i dobre dla środowiska. Niektóre prace w swojej naturze mogą mieć za zadanie działania przeciwko ekologii. To, co może mieć decydujący wpływ na to, czy dobrze się odnajdziemy w danej pracy to spójność z naszymi wartościami. Wykonywanie zajęcia, które jest w pełni zgodne z naszymi wartościami i zasadami daje solidne podstawy do poczucia spójności i wytrwałości w tym zajęciu nawet, gdy spotkamy wielkie wyzwania na swej drodze.
Kiedy parę lat temu zaczynałem tracić wiarę w sens klasycznej pracy, to właśnie coaching stał się moją formą zrozumienia pracy w nowy, prawdziwy i właściwy sposób. Przez indywidualne sesje, nauczyłem się zrozumieć lepiej siebie, znaleźć i realizować swoją pasję i misję w pracy. Coaching pomógł mi pojąć powyższe 12 powodów w głębszy, bardziej osobisty sposób. To też dzięki coachingowi mogę powiedzieć, że po wielu latach szukania zrozumienia sensu w pracy, wreszcie go znalazłem.
Nie jest ważne, jaką masz płeć, skąd pochodzisz czy też jaki był Twój start życiowy. Żyjemy w świecie, który jest pełen możliwości, ale także wyzwań. Aby odnaleźć swoją drogę, warto czasem skorzystać z pomocy. Jeśli zastanawiasz się nad swoim miejscem w świecie pracy, czy nad tym, jakie wartości chcesz wnieść do niej – zachęcam do skorzystania z coachingu. Może to być klucz do odkrycia Twojego potencjału i znalezienia drogi, która będzie dla ciebie prawdziwą pasją.
Praca to nie tylko powinność. To droga do poznania siebie, do odkrycia prawdziwej radości i autentycznego spełnienia.
Comentarii